W środę 06 października uczniowie klasy I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w ramach zajęć praktycznych, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią Annę Szpurę.

Tematem zajęć były potrawy tradycyjne kuchni podlaskiej. Młodzież zapoznała się z historią kulinarną Podlasia. Tradycyjna kuchnia podlaska oparta była głównie na lokalnych produktach sezonowych (mąka, mleko, ziemniaki), które były powszechnie dostępne. Podlasie to także obszar styku różnorodnych kultur i religii- żydowskiej, tatarskiej, białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej. Pani Anna Szpura  podkreśliła, jak ważną rzeczą jest pielęgnowanie wiedzy o tradycjach kulinarnych naszego regionu, przygotowywanie potraw naszych babć i łączenie tradycji z nowoczesnością. Zwróciła też uwagę na to, że kuchnia jest ważnym elementem turystyki kulinarnej, której celem jest nie tylko kosztowanie potraw tradycyjnych, ale również poznanie ich historii.

Warsztaty młodzież rozpoczęła od przygotowania masła metodą tradycyjną przy wykorzystaniu podręcznych ubijaczek.  Można też było spróbować maślanki, bardzo wartościowego produktu ubocznego wyrobu masła. Następnie uczniowie przygotowali fajercarze– placki sodowe pieczone na blasze. Ich nazwa pochodzi od fajerek w kuchni węglowej, na których wypiekało się placki. Jest to potrawa kuchni regionalnej Lubelszczyzny. Placki ze świeżo przygotowanym masełkiem i odrobiną soli smakowały obłędnie. Młodzież poznała także technologię wypieku korowaja weselnego- tradycyjnego wypieku obrzędowego. Jest przygotowywany w przeddzień zaślubin i stanowił ozdobę stołu weselnego. Szkoda, że dziś tradycja korowaja zanika.

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Szpurze za przekazaną wiedzę i ciekawe poprowadzenie warsztatów. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie.

 
 

Facebook

YouTube

Oferta edukacyjna Dysk google