25 września grupa 60 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, wróciła z dwutygodniowego stażu zawodowego w Grecji.  Realizacja stażu „Otwarty rynek pracy” odbywała się w ramach projektu pt.: „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ . Młodzież przez ten czas była pod opieką pani Magdaleny Niedźwiedź, pani Agaty Naumiuk, pani Marty Iwanowskiej oraz pana Tomasza Bogusza.

Celem głównym projektu było zaktywizowanie zawodowe oraz nabycie umiejętności i doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodach, w których kształci  szkoła. Uczestnicy projektu realizowali  cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych,  technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii.

Uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracując w restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry doskonalili umiejętności przyrządzania potraw, serwowania napojów, nakrywania do stołu i obsługi gości.

Młodzież technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznała się z zapleczem warsztatu samochodowego, z technologią umożliwiającą produkcję oliwy z miejscowych oliwek. Dokonywała oceny stanu technicznego maszyn rolniczych i przygotowywała je do pracy. Wykonywała również zabiegi pielęgnacyjne na plantacji drzew owocowych, zapoznała się z przepisami bhp i stosowną dokumentacją.

Uczniowie technikum weterynarii praktyki odbywali w Ośrodku opieki nad psami w Katerini. Młodzież zdobywała wiedzę z zakresu hodowli psów rasy doberman, poznała podstawowe zasady tresury psów oraz spotkała się z członkiem organizacji kynologicznej, który opowiedział im o zasadach oceniania czworonogów podczas wystaw psów rasowych. Przyszli technicy weterynarii odwiedzili również gabinet weterynaryjny, gdzie asystowali przy zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach  towarzyszących.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży i zwiedzali okoliczne miejscowości. Popłynęli statkiem na wyspę Skiathos oraz poszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt  Olimpu – Mytikas. Mieli także okazję zwiedzić Stary Panteleimon – niewielką wieś górską położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli również w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników projektu. Był okazją do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, do doskonalenia umiejętności językowych. Uczestnicy poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.

 
 

Facebook

YouTube

Oferta edukacyjna Dysk google