Grupa 60 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, pod opieką pani Magdaleny Niedźwiedź, pani Agaty Naumiuk, pani Renaty Sikory oraz pani Doroty Szwed, w dniach 13 – 26 września 2020 roku uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji.

Realizacja stażu pt. „Wzrost kompetencji zawodowych szansą na efektywne prowadzenie działalności gospodarczej” odbywała się w ramach projektu pt. „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego – realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  – sektor kształcenie i szkolenia zawodowe”. Celem głównym projektu było zaktywizowanie zawodowe oraz nabycie umiejętności i doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodach, w których kształci  szkoła.

Uczestnicy projektu realizowali  cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracując w restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry doskonalili umiejętności przyrządzania potraw, serwowania napojów, nakrywania do stołu i obsługi gości. Poznali nowe smaki i przepisy potraw śródziemnomorskich.

Młodzież technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznała się z nowoczesnym zapleczem hali produkcyjnej i technologią produkcji oliwy, dokonywała oceny stanu technicznego potrzebnych urządzeń i przygotowywała je do pracy. Wykonywała również zabiegi pielęgnacyjne na plantacji drzew owocowych, zapoznała się z przepisami bhp i stosowną dokumentacją.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży, gry w piłkę nożną i siatkową, zwiedzili Stary Pantelejmon i okoliczne miejscowości, popłynęli statkiem na wyspę Skiathos oraz poszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt  Olimpu – Mytikas. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli również w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 13 monastyrów  zawieszonych na skałach.

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników projektu, którzy nabyli nowe kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe oraz poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.

 
 

Facebook

YouTube

Oferta edukacyjna Dysk google