Grupa 30 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, pod opieką pani Magdaleny Kondraciuk, pani Moniki Stasiuk i pani Renaty Sikory, w dniach 15 – 28maja 2022 roku uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji.

Realizacja stażu odbywała się w ramach akredytowanego projektu o numerze 2021-1-PL01-KA121- VET – 000005490 w ramach projektu z pojedynczym beneficjentem Programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna.

Głównym celem projektu było zaktywizowanie zawodowe oraz nabycie umiejętności i doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodach, w których kształci szkoła. Uczestnicy projektu realizowali cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracując w restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry doskonalili umiejętności przyrządzania potraw, serwowania napojów, nakrywania do stołu i obsługi gości. Poznali nowe smaki i przepisy potraw śródziemnomorskich.

Młodzież technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznała się z zapleczem warsztatu samochodowego. Dokonywała oceny stanu technicznego maszyn rolniczych i przygotowywała je do pracy. Zapoznała się również z przepisami bhp i stosowną dokumentacją.

Uczniowie technikum weterynarii praktyki odbywali w Ośrodku opieki nad psami w Katerini. Młodzież zdobywała wiedzę z zakresu hodowli psów rasy doberman, poznała podstawowe zasady tresury psów oraz spotkała się z członkiem organizacji kynologicznej, który opowiedział im o zasadach oceniania czworonogów podczas wystaw psów rasowych. Przyszli technicy weterynarii odwiedzili również gabinet weterynaryjny, gdzie asystowali przy zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach towarzyszących.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży oraz gry w piłkę siatkową. Zwiedzili Stary Pantelejmon i okoliczne miejscowości, popłynęli statkiem na wyspę Skiathos oraz poszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt Olimpu – Mytikas. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli również w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników projektu, którzy nabyli nowe kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe oraz poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.

 
 

Facebook

YouTube

Oferta edukacyjna Dysk google