Staż zawodowy w Grecji

W dniach od 11do 22 września 2023 roku trzynastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, pod opieką pani Marty Iwanowskiej, uczestniczyła w stażu zawodowym Erasmus+ (nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000147323) w Grecji. Pani Agata Naumiuk odbywała obserwację pracy w zawodzie (JOB SHADOWING). Na czas realizacji programu młodzież wraz z opiekunami zamieszkała w hotelu Dafni Plus w miejscowości Leptokarya na Riwierze Olimpijskiej.

Celem głównym projektu było zaktywizowanie zawodowe, nabycie nowych umiejętności praktycznych oraz doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodzie, w którym kształci szkoła. Uczestnicy projektu realizowali cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież, pracując w kuchni i restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry, doskonaliła umiejętności przyrządzania dań kuchni greckiej, serwowania potraw i napojów, nakrywania do stołu i obsługi gości.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży i  licznych konkurencji sportowych organizowanych przez pilota. Młodzież z  Leśnej Podlaskiej była najlepsza, pokonała dwie inne szkoły i zdobyła wszystkie medale. W wolnych chwilach odbywały się wycieczki do okolicznych miejscowości. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć Stary Panteleimon – niewielką wieś górską położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże oraz drugie, co do wielkości, miasto Grecji -Saloniki ze wspaniałym pomnikiem Aleksandra Macedońskiego nad Zatoką Salonicką. W ramach realizacji programu kulturowego uczniowie uczestniczyli również w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 16 monastyrów. Greckie meteory, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Kolejną atrakcją był rejs na wyspę Skiathos. Wyprawa zakończyła się odpoczynkiem na jednej z najpiękniejszych plaż o nazwie Koukounaries, otoczonej lasem piniowym i zielonymi pagórkami, z widokiem na lazurowe wody Morza Egejskiego

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników projektu. Był również doskonałą okazją do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania kultury i obyczajów mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.