Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży,
miłość do Ojczyzny, do kultury domowej
rodzinnej i narodowej.
I musi wychowywać w tym duchu”.
Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński

W poniedziałek 7 września 2020 roku nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowe Czytanie – czytaliśmy Balladynę – dramat J. Słowackiego.
Jest to akcja promująca czytelnictwo, organizowana corocznie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Została zainicjowana w 2012r. wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji.

 

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Balladyny Juliusza Słowackiego.  Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie.

Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.

Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania 2020!

Z wyrazami szacunku i sympatii

Andrzej Duda

 

Rękopis Juliusza Słowackiego można zobaczyć w bibliotece cyfrowej POLONA. https://polona.pl/item/balladina-tragedya-w-5-aktach, ODY4MzM5/4/#info:metadata

 
 

Facebook

YouTube