Wizyta młodzieży ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech. PDF Drukuj

Od wtorku 03 kwietnia 2016 r., w ramach podpisanego w 2010r. porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem  Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej a Stowarzyszeniem Del – Alford EU z departamentu Bekes na Węgrzech, nasza szkoła po raz kolejny gości 14-osobową grupę młodzieży ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech, która odbywa 3-tygodniowy staż zawodowy w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

W trakcie swojego pobytu goście mieli już okazję poznać atrakcje turystyczne naszego regionu oraz odwiedzić specjalistyczne gospodarstwa rolne współpracujące ze szkołą. Ponadto, młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem i bazą dydaktyczną naszej szkoły, poznała kierunki kształcenia, bazę do praktycznej nauki zawodu, pracownie dydaktyczne oraz park maszynowy. Odbyła się również dyskoteka szkolna oraz mecz piłki nożnej.

W ostatnim tygodniu swojego pobytu nasi goście wezmą udział w ognisku i zajęciach sportowych na siłowni oraz na hali sportowej. Będą mieli również okazję odwiedzić Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe AGRO-FARM w Zaczopkach.

Wizyta młodzieży i nauczycieli z węgierskiej szkoły jest doskonałą okazją na wymianę doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi szkołami.

 

Więcej…
 
Matura 2016 PDF Drukuj

"Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą"...

Nadszedł maj, a wraz z nim przed tegorocznymi abiturientami ważne niezwykle wydarzenie jakim jest egzamin maturalny. Lata przygotowań, miesiące stresu i niedowierzanie dzień przed... Życzymy Wam, aby okazał się on znakomitym pierwszym poważnym krokiem w dorosłe życie. Mądrze wykorzystajcie zdobytą w szkole wiedzę, bądźcie rozważni i odważni w myśleniu, wnioskowaniu i krytycznej analizie tekstu (z różnych przedmiotów). Niech nikomu nie zabraknie determinacji w dążeniu do tego, aby żyć mądrze i odpowiedzialnie. Spełniajcie ambitne zamierzenia, rozwijajcie pasje i uzdolnienia, z optymizmem wkroczcie w dorosłe życie.

Zatem powodzenia na maturze, twórczych rozwiązań i jak najlepszych wyników, wiary we własne siły z wewnętrznym przekonaniem, że dacie radę!

Więcej…
 
Regionalny Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Bialskiego i Miasta Biała Podlaska PDF Drukuj

W dniu 30 kwietnia 2016 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, odbyły się Eliminacje Regionalne Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Bialskiego i Miasta Biała Podlaska.

Po oficjalnym otwarciu turnieju i przeprowadzonej odprawie technicznej, zawodnicy przystąpili do testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego, następnie według ustalonej kolejności do innych zadań takich jak: udzielanie pomocy przedmedycznej, obsługa codzienna motoroweru, jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem osobowym z talerzem Stewarda.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji komisja sędziowska pod przewodnictwem Sędziego Głównego Turnieju p. Andrzeja Zająca, dokonała niezbędnych obliczeń na podstawie, których stwierdzono, że drużyna naszej szkoły zajęła III miejsce, a uczeń klasy II BTa Mateusz Niedźwiedziuk indywidualnie zajął III miejsce.

Wszystkie drużyny jak i zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.

Wszystkie konkurencje turniejowe zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Więcej…
 
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW PDF Drukuj

Uroczystość pożegnania absolwentów w naszej szkole odbyła się 29 kwietnia 2016 r. Był to jednocześnie Dzień Otwarty Szkoły, w którym odwiedzili nas uczniowie gimnazjów.
Rozpoczęliśmy uroczystość Mszą Świętą w Bazylice Leśniańskiej pod przewodnictwem  Ojca Przeora Marka Mogi. Po zakończeniu Mszy Świętej spotkaliśmy się  w gronie gości nauczycieli i uczniów, aby pożegnać  absolwentów. Po wprowadzeniu sztandaru  i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor Anna Maria Sęk, która  w  bardzo ciepłych słowach zwróciła się  do młodzieży. Szczególnie miłe słowa popłynęły w stronę absolwentów. Absolwenci odpowiedzieli równie miłymi słowami wdzięczności i pożegnania.

Za słowami pożegnania powędrowały w stronę Dyrekcji , nauczycieli i wychowawców życzenia i bukiety kwiatów. Następnie głos zabierali: rodzice, przedstawiciele uczniów klas przedmaturalnych i samorządu szkolnego. Absolwenci złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci ważnych dla społeczności szkolnej.

Szczególnie uroczystym momentem było ślubowanie absolwentów i przekazanie sztandaru szkoły. Młodzież klas młodszych obiecała dochować wierności sztandarowi i szkolnej tradycji.

Najlepsi absolwenci zostali nagrodzeni za czteroletnią naukę i pracę wpisami do Księgi Patrona, listami gratulacyjnymi skierowanymi do rodziców i nagrodami książkowymi. Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali  absolwenci  Agnieszka Sałata i Damian Blimel.

W dalszej części uroczystości szkolny zespół teatralny, pracujący pod opieką pani Marty Wiczuk, zaprezentował program artystyczny odwołujący się do życia i działalności patrona naszej szkoły Wincentego Witosa.

Szkolny zespół wokalno – instrumentalny TAKT, pracujący pod opieką pana Sławomira Bartniczuka pożegnał absolwentów odśpiewaniem Leśniańskiego walczyka.

Po tej szczególnie podniosłej części oficjalnej uroczystości absolwenci ze wzruszeniem pożegnali się z tymi, którzy prowadzili ich za rękę przez szkolne życie, z wychowawcami klas – Panią Danutą Kacik, Panią Renatą Sikorą i Panią Martą Wiczuk.

Miło i serdecznie zakończyliśmy tę piękną szkolną uroczystość.

Więcej…
 
UWAGA SŁUCHACZE KKZ! PDF Drukuj

ZMIANY W HARMONOGRAMIE ZJAZDÓW I PLANACH ZAJĘĆ!

Szczegóły w zakładce Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy – Plan zajęć

 
Dni Otwarte Szkoły PDF Drukuj

 

 
Promocja szkoły w Bazylice Leśniańskiej PDF Drukuj

Dzięki gościnności Ojca Marka - Przeora i Proboszcza Leśniańskiej Parafii, w niedzielę 24 kwietnia 2016 roku, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej przybyli do Bazyliki Leśniańskiej, by wspólnie modlić się a także, by zaprezentować lokalnej społeczności naszą szkołę.

Oprawę liturgiczną Mszy Świętej o godzinie 9:30 i 11:30 przygotowała młodzież oraz zespół wokalno - instrumentalny "TAKT" pod kierownictwem pana Sławomira Bartniczuka.

Po Mszy Świętej wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić stoisko promocyjne, aby szczegółowo zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego Zespołu na rok szkolny 2016/2017. Uczennice w strojach ludowych częstowały zebranych jabłkami oraz ciasteczkami własnego wypieku. Ponadto na naszym stoisku można było obejrzeć szkolne albumy i foldery reklamowe przedstawiające bazę dydaktyczną i ofertę edukacyjną szkoły.

Czcigodnemu Ojcu Przeorowi z serca dziękujemy za wspólną modlitwę i umożliwienie nam prezentacji naszej szkoły w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

Więcej…
 
SUKCES NASZEGO UCZNIA W ELIMIANCAJCH OKREGOWYCH XL OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH PDF Drukuj

W Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach 22 kwietnia 2016 roku odbyły się eliminacje okręgowe XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Nasza szkołę reprezentowało pięciu uczniów w 5  blokach tematycznych:

 1. Blok architektura krajobrazu – Kościuczyk Dominika
 2. Blok produkcja roślinna – Kuszyński Patryk
 3. Blok produkcja zwierzęca –Rypina Maciej
 4. Blok mechanizacja rolnictwa – Pawłowicz Patryk
 5. Blok gastronomia -  Korolczuk Wiktoria

Na szczególną uwagę zasługuje sukces Macieja Rypiny ucznia klasy IV Technikum w zawodzie technik rolnik, który zajął I miejsce, a tym samym został laureatem OWiUR w bloku produkcja zwierzęca.

Maciej będzie reprezentować nasza szkołę na szczeblu centralnym.

GRATULUJEMY !!!

Życzymy dalszych sukcesów.

Więcej…
 
Finał VIII Edycji Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie PDF Drukuj

Finał  VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie odbył się 21.04.2016r. na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Naszą szkołę reprezentował Damian Blimel – uczeń IV klasy Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. Konkurs  organizowany był przez redakcję ogólnopolskiego miesięcznika AGRO mechanika, Wydział Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Do finału przystąpili uczniowie z ponad 130 szkół rolniczych z całej Polski. Konkurs składał się z dwóch części: testu jednokrotnego wyboru, oraz testu niezgodności.  Finaliści musieli wykazać się wyjątkową wiedzą z zakresu bhp i ergonomii w rolnictwie.

Damianowi  udało się zdobyć 38 punktów co dało mu 12 miejsce. Rywalizacja była wyrównana, a o  miejscu na podium decydował czas oddania pracy.  Mamy nadzieję że w kolejnej edycji konkursu reprezentant naszej szkoły osiągnie równie wysokie miejsce jak Damian.

 
Dzień Otwarty Szkoły PDF Drukuj

Dzień Otwarty Szkoły  został zorganizowany w Zespole Szkół Centrum  Kształcenia Rolniczego  w Leśnej Podlaskiej  08 kwietnia 2016 r. Jak co roku, zaproszona młodzież gimnazjalna miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły.
Młodzież  naszej szkoły starała się  uatrakcyjnić pobyt gimnazjalistom, proponując:

 • praktyczne wykonywanie zadań charakterystycznych dla poszczególnych zawodów,
 • prezentację bazy dydaktycznej szkoły
 • pokaz nauki jazdy kat. B i kat. T
 • rozgrywki sportowe
 • konkursy
 • pokaz sprzętu rolniczego firm: Master Płodowscy i wspólnicy Spółka jawna oraz Agrotechnika Maszyny  Rolnicze - Krzysztof  Laszuk

Przygotowany program zajęć cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Szkołę prezentowała nasza młodzież, oprowadzając gości po całym  jej terenie. Gimnazjaliści obejrzeli pokaz maszyn rolniczych i prezentację nauki jazdy. Mogli  także degustować wyroby gastronomiczne przygotowane przez uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Odwiedzali szkolny internat, halę maszyn, warsztaty szkolne i obiekty sportowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  bogato wyposażone  szkolne laboratoria i  pracownie, w których młodzież wykonywała zadania typowe dla technika rolnika, technika mechanizacji rolnictwa, technika weterynarii, technika żywienia i usług gastronomicznych i technika architektury krajobrazu. Przeprowadzono rozgrywki sportowe, w których rywalizowali uczniowie naszej szkoły z  gimnazjalistami.  Kandydaci mogli skonfrontować nasze propozycje z możliwościami realizacji i stworzonymi warunkami do przyszłego kształcenia.

Mamy nadzieję, że główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych  gimnazjalistów. Czekamy na was 1 września.

Serdecznie dziękujemy firmom : Master Płodowscy i wspólnicy Spółka jawna oraz Agrotechnika Maszyny  Rolnicze - Krzysztof  Laszuk za udostępnienie i  pokaz nowoczesnych maszyn wykorzystywanych w produkcji rolniczej.

Więcej…
 
Wycieczka dydaktyczna do PSW w Białej Podlaskiej PDF Drukuj

5 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Natalii Zawieruchy w ramach zajęć praktycznych uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z organizacją pracy, ofertą usług i wyposażeniem P.H.U.P. PARTNER Turuta Jadwiga Stołówka Studencka PSW. Była to doskonała okazja dla młodzieży, aby zweryfikować swoje dotychczasowe umiejętności zawodowe w zakresie sporządzania i dekorowania potraw, przygotowywania zastawy stołowej do konsumpcji oraz nakrywania stołów. Na zakończenie pobytu odbyła się degustacja wspólnie przygotowanych potraw. Podczas wizyty w PSW uczniowie zapoznali się również z bazą dydaktyczną uczelni. Młodzież zwiedziła specjalistyczne laboratoria: analiz środowiskowych oraz biologiczno-żywieniowych i uczestniczyła w wykonaniu ćwiczeń laboratoryjnych. Uczniowie wysłuchali również wykładów na temat roli składników pokarmowych w organizmie człowieka oraz  diagnostyki mikrobiologicznej.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Jadwidze Turucie za przekazanie młodzieży wielu cennych rad i wskazówek dotyczących pracy w dziedzinie gastronomii oraz pracownikom naukowym za przybliżenie oferty edukacyjnej uczelni.

Więcej…
 
Zajęcia praktyczne w Zaczopkach PDF Drukuj

W ramach zajęć praktycznych klasa III Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa pod opieką Pana Karola Żurkowskiego w dniu 22.03.2016r. odwiedziła specjalistyczne gospodarstwo rolne „AgroFarm” w Zaczopkach należące do Pana Macieja Pietraszuka.

Podczas wyjazdu klasa zrealizowała temat: Naprawa uszkodzonych podzespołów ciągnika rolniczego, pojazdu samochodowego i przyczepy rolniczej, wynikający z podstawy programowej. Uczniowie brali udział w pracach polegających na kompletowaniu silnika ciągnika Ursus 1212, naprawie mechanizmu różnicowego tylnego mostu ciągnika siodłowego Scania, układu paliwowego ciągnika Case.

Wizyta w gospodarstwie była dla młodzieży doskonałą okazją na poszerzenie swoich kompetencji i umiejętności zawodowych.

Więcej…
 
Życzenia PDF Drukuj

 

 
Prezentacja urządzeń GPS przez przedstawicieli ARiMR PDF Drukuj

Pomiędzy wieloma, różnorodnymi systemami pozwalającymi rolnikowi lub maszynie rolniczej określić położenie na powierzchni pola znaczącą rolę odgrywają łatwo dostępne systemy GPS. Stosowanie tych urządzeń, po raz kolejny, przybliżyli nam przedstawiciele Biura Kontroli na Miejscu Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w osobach:

- Pan Sławomir Rzewuski - Naczelnik Wydziału ds. Kontroli Terenowych,
- Pan Karol Kwit - Starszy Specjalista,
- Pan Adam Walicki - Specjalista.

21 marca 2016 roku, młodzież zapoznała się z zakresem działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także z możliwościami jakie daje nam nowoczesna technologia GPS, m.in. różnymi technikami pomiaru gruntów. Przedstawiciele Agencji zaprezentowali działanie ogólnodostępnych aplikacji wykorzystywanych podczas zadań realizowanych w ramach kontroli na miejscu, omówili i przekazali naszej szkole wielofunkcyjne urządzenia GPS, z których młodzież będzie korzystała na zajęciach praktycznych. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Anna Sęk podziękowała przedstawicielom Biura za ciekawą prezentację i dotychczasową współpracę oraz złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Więcej…
 
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną PDF Drukuj

Niedziela Palmowa od wielu lat  połączona jest z konkursem na najpiękniejszą  palmę wielkanocną. Nasza szkoła co roku przygotowuje uczestniczy w konkursie i angażuje się w obchody uroczystości. W tym roku palmę przygotowały uczennice klasy IV HT pod kierunkiem Pani Agaty Naumiuk. Delegacja uczniów pod opieką Pani Katarzyny Chwedczuk i Pani Magdaleny Niedźwiedź wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem przeora ojca Jana Tyburczego,  a później przystąpiła do konkursu. Ostatecznie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zajął trzecie miejsce ustępując jedynie palmom Przygotowanym przez Zespół Placówek Oświatowych i  Przedszkole Samorządowe. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Więcej…
 
„Ocalić resztki gwary...” - projekt „Dialog pokoleń” PDF Drukuj

„Dialog pokoleń” to projekt realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się w języku mieszkańców polskich wsi.

W naszej szkole 16 marca gościliśmy językoznawców zaangażowanych w realizację projektu. Gości serdecznie powitała Pani dyrektor Anna Maria Sęk. Spotkanie miało charakter warsztatów. Z zadaniami, jakie czekają nauczycieli i uczniów współpracujących w ramach projektu, zapoznała uczestników warsztatów Pani prof. dr hab. Barbara Falińska. Okazało się, że uczniowie będą przeprowadzali badania kwestionariuszowe, wyniki tych badań  zostaną wykorzystane - każde zapisane przez uczniów słowo gwarowe będzie umieszczone na mapie regionu.

Natomiast Pan prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta rozmawiał z uczniami o roli języka w życiu każdego z nas i o pułapkach, jakie stwarza czasami mówiącym i piszącym. Przedstawił także cele działalności Towarzystwa Kultury Języka.

Na zakończenie warsztatów Pani prof. dr hab. Barbara Falińska przekazała naszej szkole - na ręce Pani dyrektor Anny Marii Sęk – dyktafon, który będzie wykorzystany do badań gwaroznawczych.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze – uczestnicy warsztatów zrozumieli, że dialog pokoleń powinien trwać.

Więcej…
 

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/ja_purity/html/pagination.php on line 135


Strona 9 z 37

 • 1.JPG
 • 1a.JPG
 • 1b.jpg
 • 1c.JPG
 • 1d.JPG
 • 1e.JPG
 • 1f.JPG
 • 1g.JPG
 • 1h.JPG
 • 1i.JPG
 • 1j.JPG
 • 1k1.JPG
 • 1k2.JPG
 • 1k3.JPG
 • 1k4.JPG
 • 1k5.JPG
 • 1k6.JPG
 • 1k7.JPG
 • 1k8.JPG
 • 1k9.JPG
 • 20.JPG
 • 21.JPG
 • 22.JPG
 • 23.JPG
 • 23a.jpg
 • 24.jpg
 • 25.JPG
 • 26.JPG
 • 27.JPG
 • 28.jpg
 • 29.JPG
 • 30.JPG
 • 31.JPG
 • 32.JPG
 • 33.JPG
 • 33a.JPG
 • 33b.JPG
 • 33c.JPG
 • 34.JPG
 • 35.JPG
 • 36.JPG
 • 36a.JPG
 • 37.JPG
 • 38.JPG
 • 39.jpg
 • 39a.jpg
 • 39b.jpg
 • 40.jpg
 • 41.JPG
 • 42.jpg
 • 43.JPG
 • 44.jpg
 • 45.jpg
 • 46.JPG
 • 47.JPG
 • 48.JPG
 • 50.jpg
 • 51.JPG
 • 52.JPG
 • 53.JPG
 • 54.JPG
 • 55.JPG
 • 56.JPG
 • 57.jpg
 • 58.jpg
 • 59.JPG
 • 60.JPG
 • 60a.JPG
 • 61.JPG
 • 62.JPG
 • 63.jpg
 • 64.jpg
 • 65.JPG
 • 66.JPG
 • 67.JPG
 • 67a.JPG
 • 67b.JPG
 • 68.jpg
 • 69.jpg
 • 70.jpg
 • 71.jpg
 • 72.jpg
 • 73.jpg
 • 73a.jpg
 • 74.JPG
 • 75.JPG
 • 76.JPG
 • 77.JPG
 • 78.JPG

Od roku 2007 Szkoła  prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi


KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY

Aktualności
Plan zajęć