Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna

już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma”.

Niepodległa, wolna, Polska … – te słowa można było usłyszeć w każdej polskiej szkole, bo  świętujemy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody, tego wyjątkowego  momentu dziejowego  naszej Ojczyzny,  rozpoczęły się w naszej szkole w piątek  9 listopada 2018 r. w Mariampolu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień, wspominających  postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz drogi dążenia Polski do niepodległości, delegacje leśniańskich szkół oraz władz gminnych złożyły wieńce i zapaliły znicze pod kopcem poświęconym pamięci Piłsudskiego.

Dalsze uroczystości miały miejsce w naszej szkole. Dyrekcja, nauczyciele i młodzież wzięli udział w jubileuszowej akademii, podczas której głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Radosław Klekot, który podkreślił rangę dzisiejszego święta i bezcenną wartość niepodległości. Następnie zaprosił na scenę pana Ryszarda Machułę – emerytowanego nauczyciela historii naszej szkoły – który wygłosił prelekcję na temat okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę, roli Marszałka Józefa  Piłsudskiego,  Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i kształtowania się państwa polskiego po 1918 r.
Punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, przez co nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej: „ Rekord dla Niepodległej”. Kolejnym punktem wspólnego świętowania był program artystyczny. Młodzież zaprezentowała niezwykłą lekcję historii Polski, podczas której  pokazała nie tylko talent i umiejętności interpretacyjne oraz muzyczne, ale przede wszystkim wrażliwość i emocje.

Główne obchody  100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada w Leśnej Podlaskiej, w których również uczestniczyliśmy. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

Po Mszy świętej zgromadzeni mieszkańcy, procesjonalnie, ze sztandarami leśniańskich szkół i strażaków z gminy Leśna Podlaska i Drelów, przeszli na plac przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie odśpiewano hymn państwowy. Uczestnicy wysłuchali też przemówień: Pana Pawła Kazimierskiego – wójta gminy Leśna Podlaska, Pana Mariusz Filipiuka- starosty bialskiego, Pana Mariana Tomkowicza – wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego oraz Pana Radosława Klekota – dyrektora naszej szkoły. W dalszej części uroczystości delegacje Gminy Leśna Podlaska i Drelów, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Placówek Oświatowych i Nadleśnictwa Biała Podlaska złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscach pamięci ważnych dla mieszkańców gminy : pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, Krzyżem Katyńskim, Pomnikiem Pamięci Bojowników Ruchu Oporu, Ścianą Straceń Ofiar Okupacji oraz w miejscu stracenia Mariana Lewińskiego – sekretarza gminy i żołnierza AK.

Pamiętać o tym wydarzeniach, czcić tych, którzy przelewali krew, „żeby Polska była Polską”, jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Dzisiaj jednak serca nasze przepełnia radość, że jesteśmy Polakami i mamy wolną Ojczyznę.